piątek, 16 października 2009

Szczecin dziś uruchomi Okno życia

W piątek, 16 października w Szczecin, jako kolejne miasto uruchomi okno życia. Matki, które anonimowo postanowią zostawić nieoczekiwane dziecko będą mogły to uczynić przy kościele przy ul. Królowej Korony Polskiej. Okno to przygotowało Caritas.

– Jest w miejscu dostępnym, a zarazem dyskretnym. Kobieta może zostawić tam dziecko, nie narażając ani siebie, ani jego na niebezpieczeństwo – wyjaśnia ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Pieczę nad nim sprawować będą siostry z dwóch zgromadzeń: Uczennice Krzyża oraz Służebniczki Starowiejskie.

Okno jest w ścianie budynku na lewo od głównego wejścia do kościoła św. Rodziny. Kiedy matka otworzy je i zostawi malucha, siostry otrzymają sygnał dźwiękowy. Gdy matka odejdzie, dyżurna zejdzie, by zająć się noworodkiem. Umieści je w rodzaju ogrzewanego inkubatora. Zaraz po tym wezwie pogotowie. Karetka odwiezie maluszka do szpitala dziecięcego. Siostry zawiadomią policję i później sąd rodzinny (on zdecyduje o losach dziecka).

– Lepsze dla dziecka jest żyć niż zginąć. Jest to nasza odpowiedź na zagrożenie aborcją. Znak, że nigdy nie jest tak, aby nie było jakiegoś wyjścia – mówili księża. Jak obliczyli, w całym kraju jest już ok. 30 takich okien. Pierwsze powstało w 2006 r. w Krakowie. Siostry znalazły w nim już kilkanaścioro dzieci.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Marcin Janda mówił, że w Szczecinie w ubiegłym roku w szpitalach matki pozostawiły 18 dzieci, w tym roku już 36. Po uregulowaniu sytuacji prawnej maluchy trafiają do adopcji. Obecnie 100 szczecińskich rodzin czeka na przyjęcie dziecka do adopcji. W najbliższym czasie MOPR i Caritas wspólnie promować będą rodzicielstwo zastępcze.

Źródło: rynekzdrowia.pl 15.10.2009

Zobacz też: Powstają kolejne okna życia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life