piątek, 16 października 2009

Szkolenie dotyczące FAS w Gdyni

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Gdyni organizuje, prowadzone przez ekspertów szkolenia w ramach gdyńskiego Gminnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego dotyczącego FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego.

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży - nawet w niewielkich ilościach - jest szkodliwe. Po upływie pół godziny od jego wypicia przez matkę, u płodu występuje takie samo stężenie alkoholu.

Gdyński Gminny Program Edukacyjno-Terapeutyczny FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy rozpoczął się 9 października tego roku. Jego celem jest przeszkolenie specjalistów z diagnostyki i późniejszej terapii osób dotkniętych tym problemem oraz uświadamianie społeczeństwu zagrożeń płynących z faktu spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży bądź kobiety karmiące.

Program potrwa do 2011 roku i zakłada przeszkolenie pracowników socjalnych, asystentów rodzin, psychologów, pedagogów MOPS, rodziców zastępczych, opiekunów Rodzinnych Domów Dziecka, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także gdyńskich nauczycieli i pedagogów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, lekarzy pediatrów, ginekologów, położnych, pielęgniarek pediatrycznych i środowiskowych.

Zwieńczeniem programu ma być uruchomienie w Gdyni punktu specjalistycznej diagnozy i terapii dla dzieci dotkniętych FAS. Program finansowany jest ze środków gminnych przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ok. 30 % kobiet w ciąży pije alkohol, a 0,5 % z nich robi to codziennie. Każda kobieta, która spożywa alkohol w czasie ciąży naraża swoje dziecko na ryzyko wystąpienie różnego rodzaju wad rozwojowych.

Źródło: rynekzdrowia.pl 15.10.2009

Zobacz też: Rozpoczął się gdyński Gminny Program Edukacyjno-Terapeutyczny

Alkoholicy to nie margines społeczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life