wtorek, 10 listopada 2009

Deklaracja IV Światowego Kongresu na rzecz Życia

Zakończył się IV Międzynarodowy Kongres w Obronie Życia, który odbywał się w Saragossie. Wzięło w nim udział ponad 1 000 uczestników z 30 krajów, w tym również z Polski. W wydanej na zakończenie Kongresu deklaracji napisano, że aborcja jest problemem międzynarodowym i pierwszą przyczyną śmierci na świecie.

Odkąd przerywanie ciąży zostało zalegalizowane, zamordowano 800 milionów istot ludzkich. Dlatego - zdaniem organizatorów Kongresu - macierzyństwo, a przede wszystkim pomoc kobietom w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji, powinny stać się problemem międzynarodowym.

Przedstawiciele krajowych i międzynarodowych organizacji działających na rzecz życia, rodziny oraz godności osoby ludzkiej, zgromadzeni w Saragossie na IV Światowym Kongresie na rzecz Życia, zwrócili się do:

Wszystkich rządów, prawodawców, sędziów, lekarzy i położnych; liderów politycznych i religijnych; intelektualistów, nauczycieli i wychowawców oraz komentatorów wydarzeń społecznych; organizacji społeczeństwa obywatelskiego; rodziców i rodzin; oraz do wszystkich ludzi dobrej woli.

Z żądaniem, aby poczuli się zobowiązani do tego, aby:


1. Zawsze popierać racjonalne rozwiązania, pełne szacunku dla życia i potrzeb człowieka, takich jak:
- dostęp do wykwalifikowanej, uważnej opieki medycznej w ciąży, w czasie porodu, po urodzeniu dziecka i dla noworodka,
- wyrażanie swoich potrzeb w instytucjach społeczeństwa obywatelskiego, które asystują kobiecie w ciąży w sytuacjach konfliktu; instytucje te mają pomagać kobietom w radzeniu sobie z trudnościami i problemami i w ten sposób mają wspierać radość z macierzyństwa,
- programy, które promują czystość przed ślubem oraz wierność w związku małżeńskim,
- programy, które umacniają rodzinę opartą na heteroseksualnym małżeństwie, które wychowują młodych w czystości i w prawdziwym rozumieniu kobiecości oraz męskości,
- ciąża nie jest chorobą, dlatego też kontrola urodzeń, nie powinna być nigdy rozumiana w kategoriach polityki na rzecz zdrowia.

2. Okazywać szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci; uznać osobowość prawną każdej istoty ludzkiej od momentu jest zaistnienia.

3. Penalizować aborcję, eutanazję, praktyki eugeniczne i wszelkie manipulacje ludzkim życiem.

4. Nawet w tych krajach, gdzie aborcja nie jest karalna, nigdy nie uznawać, że ktokolwiek ma “prawo do aborcji” i nigdy nie włączać jej do systemu opieki zdrowotnej. Żaden lekarz czy pracownik służby zdrowia nie może być zmuszany, pod żadnym warunkiem i w żadnych okolicznościach, do zabicia istoty ludzkiej; w każdym przypadku, praktykowanie aborcji – chociaż niekaralne – będzie zawsze rozumiane jako złamanie najbardziej podstawowych zasad etyki zawodowej.

5. Delegalizować każdą instytucję, która – bezpośrednio lub bezpośrednio – promuje ludobójstwo na wielką skalę.

Deklarację podpisali przedstawiciele następujących państw:

Argentyna, Austria, Chile, Chorwacja, Czechy, Dania, Ekwador, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Iran, Irlandia, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Niemcy, Nikaragua, Norwegia, Peru, Polska, Południowa Afryka, Salwador, Słowacja, Szwecja,USA, Wenezuela, Wielka Brytania, Włochy.

Źródło: CiProvida.org opr.HLI.org.pl 09.11.2009

Zobacz też: Strona oficjalna ProLife World Congress

1 komentarz:

  1. Prawa człowieka do wolności zaczynają się od praw dziecka...

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life