poniedziałek, 9 listopada 2009

Personhood USA : należy prawnie uznać płód ludzki za osobę

Już w 32 stanach USA wolontariusze podejmują legislacyjne inicjatywy w batalii o przyjęcie specjalnych ustaw chroniących prawa uznania poczętych dzieci za osoby - poinformowała chrześcijańska organizacja Personhood USA, która 5 listopada br. obchodziła pierwszą rocznicę swego istnienia.

Organizacja ta doprowadziła do tego, że w 2008 roku mieszkańcy Kolorado głosowali nad zmianą statusu prawnego embrionów. Według założeń projektu ustawy mającej znowelizować stanową konstytucję, nienarodzone dziecko, również to powołane do istnienia metodą ,,in vitro", jest osobą ludzką. Mieszkańcy Kolorado odrzucili jednak propozycję rozszerzenia dotychczasowego pojęcia osoby tak, by objąć nim ludzką istotę od chwili poczęcia.

Personalistycznemu podejściu do dziecka sprzeciwia się gwałtownie amerykańska organizacja proaborcyjna Planned Parenthood.

Działacze Personhood USA mają nadzieję, że uda im się wykorzystać w zmaganiach prawnych tzw. lukę Blackmuna. Ma ona związek z zastrzeżeniem, jakie wniósł sędzia Sądu Najwyższego Harry Blackmun w uzasadnieniem decyzji z 1973 roku w sprawie Roe przeciw Wade, legalizującej w USA ,,przerywanie ciąży". Sędzia zauważył, że gdyby uznano, iż dziecko poczęte jest osobą, wtedy upadłyby argumenty za aborcją. W orzeczeniu sprzed 36 laty mówi się, że płód jest w pełni człowiekiem, ale dzieciom nienarodzonym odmawia się przyznania praw właściwych dla osoby ludzkiej.

Źródło: KAI.pl 06.11.2009

Zobacz też: Kalifornia: propozycja poprawki konstytucyjnej chroniącej życie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life