piątek, 18 grudnia 2009

Aborcja na życzenie będzie możliwa w Hiszpanii ?

Hiszpańska niższa izba Kortezów uchwaliła wczoraj rządową ustawę o zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym. Według niej aborcję na życzenie będzie można dokonać do 14 tygodnia ciąży, a w wyjątkowych przypadkach nawet do 22 tygodnia.

Za nową ustawą głosowało łącznie 184 deputowanych rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), partii nacjonalistów baskijskich PNV i kilku mniejszych ugrupowań lewicowych – informuje „Rzeczpospolita”. Przeciw było 158 posłów, przede wszystkim z prawicowej opozycyjnej Partii Ludowej. Dwóch jej deputowanych wstrzymało się od głosu.

W Hiszpanii rocznie dokonywanych jest blisko sto tysięcy aborcji. Według poprzednich przepisów pochodzących z 1985 roku, przerywanie ciąży było zabronione. Zakaz nie obowiązywał jednak wobec ciąży pochodzącej z gwałtu, płodów z uszkodzeniami genetycznymi oraz wtedy, gdy zagrożone było zdrowie fizyczne lub psychiczne kobiety. Tę ostatnią klauzulę wykorzystywano jednak bardzo często.

Jak informuje "Rzeczpospolita", ustawa wzburzyła lekarzy. Ich stowarzyszenia przypominają, że zgodnie z kodeksem etycznym, lekarze „służą życiu”. Dziekani wydziałów medycyny nie chcą zmuszać studentów, by uczyli się przerywania ciąży na zajęciach.

„Odmawiamy leczenia tragedii, jaką jest niepożądana ciąża, za pomocą jeszcze większej tragedii – aborcji. Odmawiamy włączania technik aborcyjnych do programu nauczania” ” – napisali w oświadczeniu. Uniwersytet Nawarry już uprzedził, że jego studenci nie posiądą tej umiejętności.

Zatwierdzenie nowej ustawy przez izbę wyższą Kortezów będzie już prawdopodobnie tylko formalnością.

Źródło: Rzeczpospolita, Fronda.pl, rynekzdrowia.pl 18.12.2009

Zobacz też: Hiszpania pozwala na aborcję

Hiszpania - ponad 1,2 mln aborcji od 1985 roku

Dla hiszpańskiej minister życie ludzkie nie ma żadnej wartości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life