środa, 9 grudnia 2009

Dzieci, marsz do przedszkoli

Dzięki wsparciu UE dodatkowe 15 tys. dzieci korzysta z nauki w przedszkolu. Zainteresowanie gmin pieniędzmi z UE jest tak duże, że w części regionów już się one kończą. Samorządy proponują, aby w 2010 roku rząd przesunął środki UE na przedszkola z innych działań.

Tylko w ostatnim roku powstało ponad 500 punktów i 1,7 tys. oddziałów przedszkolnych. Tak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Eksperci nie mają wątpliwości – to efekt wykorzystania środków unijnych, które są dostępne w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL).

Dla porównania, według danych GUS w roku 2007/2008 w Polsce było 7844 wszystkich placówek przedszkolnych. Zwiększył się również wskaźnik dzieci objętych edukacją przedszkolną. Wzrósł on z 52,7 do 57,5 %.

To rekord, zwłaszcza że od 10 lat roczny przyrost nie był większy niż o 2 punkty procentowe. Miniprzedszkola powstają na wsiach i w małych miasteczkach. Liderem jest Podkarpacie, gdzie unijne wsparcie dotarło do 177 ośrodków przedszkolnych. Dzięki unijnym programom powstają również nowe miejsca pracy.

Więcej w artykule: Coraz więcej przedszkoli za unijne pieniądze, gazetaprawna.pl,07.12.2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life