poniedziałek, 21 grudnia 2009

Francja odrzuciła prawo do eutanazji

Francuskie Zgromadzenie Narodowe, głosami 326 deputowanych, odrzuciło projekt legalizacji eutanazji. Za przyjęciem projektu opowiedziało się 202 parlamentarzystów.

„Eutanazja nie jest postępowaniem medycznym. Prawo do śmierci nie jest prawem do medycznego zadania śmierci” – powiedział Jean Leonetti, deputowany z ramienia Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Leonetti jest autorem przyjętej w 2005 r. ustawy promującej opiekę paliatywną.

Środowisko przeciwników eutanazji, m.in. organizacja Alliance pour les Droits de la Vie (przymierze na rzecz ludzkiego życia), z satysfakcją przyjęło wynik głosowania. Podkreślano, że język proponowanych rozwiązań prawnych manipulował rozumieniem pojęcia „godność” i przyczynił się do „dezorientacji w tak trudnej kwestii”, jaką jest podejście do śmierci.

Xavier Mirabel, prezes Alliance, onkolog i ojciec dziewczynki z zespołem Downa, powiedział przedstawicielom mediów, że Francuzi nie chcą być poddawani uporczywej terapii. Opinii publicznej należy tłumaczyć, iż alternatywą dla uporczywej terapii wcale nie jest eutanazja, tylko opieka paliatywna.

Alliance prowadzi społeczną kampanię edukacyjną i wyjaśnia, że odpowiednia opieka paliatywna eliminuje wszelką potrzebę eutanazji. Stowarzyszenie rozprowadziło już prawie pół miliona broszur zatytułowanych "Ni acharnement thérapeutique, ni euthanasie" (Ani uporczywa terapia, ani eutanazja).

W projekcie ustawy legalizującej eutanazję, przedstawionym przez Manuela Vallsa z Partii Socjalistycznej, eutanazja jest definiowana jako „pomoc medyczna przy godnej śmierci”. Zwolennicy projektu argumentowali, że przecież eutanazja jest już praktykowana, zatem koniecznie trzeba ją prawnie uregulować.

Socjalista Laurent Fabius przekonywał: „Albo obłudnie zaakceptujemy, że eutanazja będzie praktykowana bez żadnych zasad i kontroli, albo uregulujemy możliwość wyboru zakończenia życia oraz ustanowimy ochronę pacjenta i lekarza”.

Według zapisów zaproponowanych w projekcie, eutanazja powinna być dostępna dla „wszystkich dorosłych z zaawansowaną lub terminalną chorobą, o poważnej i nieuleczalnej naturze; dla tych, którzy cierpią fizyczny lub psychiczny ból, który nie może być medycznie załagodzony i który pacjent uważa za nie do wytrzymania.”

Przeciwnicy eutanazji ostro skrytykowali powyższe sformułowania. Autorzy odrzuconego projektu godzili się na to, że eutanazji poddawani będą ludzie cierpiący - przykładowo - z powodu depresji.

Źródło: LifeSiteNews.com opr.HLI 16.12.2009

Zobacz też : Eutanazja we Francji pozostanie nielegalna wyborcza.pl 26.11.2009

Artykuły na temat eutanazji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life