poniedziałek, 11 stycznia 2010

Antykoncepcja hormonalna i aborcja zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi

Aborcja oraz doustne hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają w znacznym stopniu ryzyko zachorowania na raka piersi - do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego ośrodka badawczego Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, w stanie Washington.

Dr Louise Brinton, która była głównym organizatorem warsztatów organizowanych przez US National Cancer Institute w roku 2003, mających na celu przekonać kobiety, że aborcja nie wpływa na rozwój raka piersi - wycofała swoje dotychczasowe stanowisko i przyznała, że hormonalne środki antykoncepcyjne oraz aborcja zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi.

Specjalny zespół badaczy koncentrował się w swych poszukiwaniach na ustaleniu zależności między zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych a występowaniem tzw. raka potrójnie ujemnego piersi, będącego formą nowotworu złośliwego, charakteryzującego się wysoką śmiertelnością wśród kobiet poniżej 45 roku życia.

Stwierdzono, że ryzyko występowania raka piersi u kobiet, które miały aborcję, jest większe o 40 %, i aż o 270 % wystąpienia raka potrójnie ujemnego piersi wśród kobiet, które stosowały pigułki antykoncepcyjne w wieku poniżej 18. roku życia. Oszacowano również większe o 320 % ryzyko wystąpienia tej choroby, jeśli chodzi o te kobiety stosujące doustną antykoncepcję w ciągu ostatnich pięciu lat.

Oznacza to, że wielkość ryzyka wystąpienia raka potrójnie ujemnego piersi u kobiet, które stosowały hormonalną antykoncepcję jako niepełnoletnie, określano na 3,7 razy większe, zaś u tych, które ostatnio (1-5 lat) stosują taką antykoncepcję - na 4,2 razy większe.

Portal LifeSiteNews przypomina, że do podobnych wniosków doszli w ubiegłym roku naukowcy z Turcji i Chin. Według tych pierwszych ryzyko wystąpienia raka piesi w przypadku kobiet, które dokonały aborcji wynosi 66 % Chińczycy natomiast stwierdzili, że ryzyko to jest większe o 17 %.

Źródło: KAI /GW 08.01.2010

Zobacz też: Zależność między aborcją a rakiem piersi

WHO kwalifikuje doustne pigułki antykoncepcyjne do I grupy czynników rakotwórczych

O tym każda kobieta na świecie ma prawo wiedzieć !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life