czwartek, 21 stycznia 2010

Rodzicielstwo wpływa na obniżenie ciśnienia krwi

Jak informuje czasopismo "Annals of Behavioral Medicine" (roczniki medycyny behawioralnej), badania naukowe dowodzą, że osoby wychowujące dzieci mają niższe ciśnienie krwi niż osoby, które nie są rodzicami.

Według dr Julianne Holt-Lunstad, psycholog z Uniwersytetu Brighama Younga (Utah, USA), stres, który towarzyszy opiece nad dziećmi jest szybko wyrównywany dzięki temu, że rodzice widzą w trosce o pociechy sens życia, co z kolei przekłada się na lepszy stan zdrowia.

W badaniach wzięło udział 198 osób w wieku od 20 do 68 lat, żyjące w związkach małżeńskich. Wśród badanych osób 70 % było rodzicami. Uczestnicy nosili przez całą dobę mierniki nadgarstkowe, które monitorowały ciśnienie tętnicze.

Po uwzględnieniu „zwykłych” czynników, które wpływają na ciśnienie krwi takich jak wiek, waga, płeć, aktywność fizyczna, palenie papierosów, stres - Holt-Lunstad skoncentrowała się na samym wpływie rodzicielstwa.

Po porównaniu wyników okazało się, że osoby posiadające dzieci miały niższe skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Największe różnice zaobserwowano u kobiet. W przypadku matek ciśnienie skurczowe było niższe nawet o 12 mmHg, a rozkurczowe o 7 mmHg.

"Nie oznacza to wcale, że im więcej dzieci, tym lepsze ciśnienie. Wyniki te związane są jedynie z faktem posiadania dzieci, a nie ich liczbą" - powiedziała badaczka.

Źrodło: Onet opr. HLI 19.01.2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life