wtorek, 19 stycznia 2010

Szwajcaria: trzy ofiary pigułek hormonalnych w roku 2009

Szwajcarska Federacja do Spraw pacjentów (Patientenstellen der Schweiz) wezwała do usunięcia z rynku farmaceutycznego hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających drospirenon, po tym jak Agencja ds. Produktów Leczniczych Swissmedic potwierdziła, że przyczyną zgonu młodej Niemki, która zmarła 22 grudnia ubiegłego roku, była zatorowość płucna związana ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Nastolatka, która zmarła w szpitalu uniwersyteckim w Bazylei,przyjmowała pigułki zawierające drospirenon, syntetyczny progestagen, będący komponentem nowoczesnych pigułek takich jak Yaz, Yasmin, Yasminelle.

To był trzeci poważny incydent zgłoszony w roku 2009 w związku z tymi środkami. W każdym z nich kobiety ucierpiały na skutek zatoru płucnego. W maju jedna z kobiet stała się w dużym stopniu niepełnosprawna po trzech miesiącach śpiączki, druga zaś zmarła we wrześniu.

Rzecznik prasowy Swissmedic przekazał mediom oficjalny komunikat, w którym poinformowano, że „17-letnia pacjentka zmarła z powodu zatoru płuc, do którego doszło po miesiącu stosowania antykoncepcji hormonalnej”. Rzecznik potwierdził, że dziewczyna przyjmowała pigułki antykoncepcyjne zawierające drospirenon.

Ustalenia komisji lekarskich badających fatalne skutki przyjmowania pigułki skłoniły szwajcarską federację organizacji pacjentów Patientenstellen der Schweiz do wystąpienia z żądaniem usunięcia z rynku farmaceutycznego preparatów antykoncepcyjnych zawierających drospirenon.

Swissmedic oświadczyło, że dwa zgony to jeszcze zbyt mała liczba, aby wycofać preparat z rynku. Przypomniało natomiast lekarzom i pacjentkom, że każda forma antykoncepcji hormonalnej podnosi ryzyko wystąpienia zakrzepicy, szczególnie w pierwszym roku stosowania.


Źródło: LifeSiteNews.com 23.12.2010, SPUC 06.01.2010

Zobacz też: Pigułka Yaz prawdopodobną przyczyną śmierci

Naturalne planowanie rodziny - czym jest ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life