piątek, 2 kwietnia 2010

Polscy rodzice mogą wybrać życie

Polska medycyna dysponuje całościowym programem badań prenatalnych służącym wczesnemu wykrywaniu wad rozwojowych u dziecka. Czy warto z nich skorzystać? Tak, ale tylko po to, by podjąć terapię lub przygotować się na chorobę dziecka. Diagnostyka prenatalna nie powinna być nigdy wykorzystana, by zabijać.

Dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel od 20 lat zajmuje się kardiologią dziecięcą i wykrywaniem wad serca u dzieci w fazie prenatalnej. Jest współinicjatorką zorganizowania przy Warszawskim Hospicjum dla Dzieci (WHD) perinatalnej opieki paliatywnej dla rodzin oczekujących na narodzenia dziecka nieuleczalnie chorego.

W poniedziałek dr Dangel uczestniczyła w zorganizowanej przez ASK Soli Deo debacie "Aborcja - fakty i mity". Przypomniała oczywisty fakt, że początkiem ludzkiego życia jest połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Równocześnie zwróciła uwagę, że bardzo wiele aberracji chromosomalnych sprawia, iż embrion nie jest w ogóle zdolny do życia i obumiera albo przed zagnieżdżeniem się w macicy - kiedy kobieta jeszcze nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży, albo w ciągu kilku pierwszych tygodni. Przede wszystkim jednak zanegowała nadal powszechnie panującą opinię, że badania prenatalne są wykonywane po to, żeby rodzice mogli podjąć decyzję o dokonaniu aborcji na jak najwcześniejszym etapie życia dziecka.

- Zdarzają się choroby, bo płód jest też człowiekiem. Najsmutniejsze jest, że są one rozpoznawane u dzieci młodych, zdrowych kobiet, które nie chorują, nie mają żadnych obciążeń genetycznych i właściwie nie istnieje żaden powód, żeby ta para miała chore dziecko. Pociesza nas jednak fakt, że coraz więcej tych chorób może być skutecznie wyleczonych, i tak rozumiem rolę diagnostyki prenatalnej: żeby pomóc tym dzieciom - zaznaczyła Dangel.

Podkreśliła, że współczesny stan medycyny pozwala z powodzeniem leczyć szereg wad, nawet skomplikowanych, jak np. niezamknięta jama brzuszna z narządami na wierzchu albo tzw. zespół przetoczenia między płodami, który wcześniej był patologią i prowadził do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, bardzo wczesnego porodu, a ostatecznie zgonu. Teraz odpowiednio wcześnie rozpoznany jest on skutecznie leczony.

Więcej w artykule: Polscy rodzice wybierają życie, ND, 02.04.2010

Zobacz też: Terminacja ciąży oczami niepełnosprawnego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life