wtorek, 4 maja 2010

Poważne przesłanki do ograniczenia dzieciom oglądania telewizji

Jest bardzo prawdopodobne, że dzieci, które w wieku powyżej 29 miesięcy często oglądały telewizję, w szkole średniej będą miały większe kłopoty w nauce i problemy zdrowotne – tak wynika z raportu opublikowanego w majowym wydaniu medycznego pisma branżowego „Archives of Pediatrics & Addolescent Medicine”.

Linda S. Pagani, doktor z uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie wraz z kilkoma innymi naukowcami przebadała grupę 1 314 dzieci, których rodzice informowali o liczbie godzin spędzanych przez nie przed telewizorem w dzieciństwie.

Na podstawie informacji zebranych od rodziców i nauczycieli dotyczących zachowań psycho-społecznych, a także problemów zdrowotnych młodzieży oraz badając ich współczynnik wagi (BMI), badacze stwierdzili m.in., że każda dodatkowa godzina spędzana przed odbiornikiem telewizyjnym we wczesnym dzieciństwie, odpowiada spadkowi: o 7 % w skali ogólnych osiągnięć szkolnych uczniów, o 6 % jeśli chodzi o umiejętności matematyczne. Wzrasta także o 10 % wskaźnik wykorzystywania tego typu osób przez kolegów w klasie. O 13 % zmniejsza się zaangażowanie nastolatków w aktywność fizyczną w ciągu weekendu, o 9 % w ogóle spada aktywność związana z wysiłkiem fizycznym, o 9 % wzrasta spożycie napojów bezalkoholowych i o 10 % zwiększa się konsumpcja przekąsek, jak również o 5 % wzrasta współczynnik wagi.

Jak zaznaczyli badacze większa ekspozycja na działanie telewizji w wieku dziecięcym owocuje w późniejszym okresie skłonnością do rozwijania niezdrowych nawyków i osiągania słabszych wyników w nauce.

Źródło: LifeSiteNews.com opr. PS, 05.04.2010

Zobacz też: Kid Protect radzi jak chronić dzieci w internecie i organizuje Szkołę Bezpiecznego Internetu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life