wtorek, 15 czerwca 2010

Pogarsza się zdrowie polskich dzieci

W zakresie prawa do życia i ochrony zdrowia rzecznik praw dziecka w 2009 r. interweniował 409 razy. Sprawy te dotyczyły m.in.: kosztów leczenia, organizacji i funkcjonowania placówek służby zdrowia, przestrzegania praw małoletnich pacjentów, błędów lekarskich i dochodzenia roszczeń związanych z udzieleniem świadczeń zdrowotnych, dzieci martwo urodzonych, bezpieczeństwa stosowanych leków i procedur medycznych - mówił 9 czerwca w Sejmie Marek Michalak.

(...)- Bezskuteczne, z ogromnym żalem muszę to stwierdzić, są - jak dotąd - moje starania, aby każde zdrowe dziecko w Polsce choć raz w roku było badane przez lekarza pediatrę - przyznał Michalak. - A to pozwoliłoby wcześniej wykryć wiele schorzeń, których późniejsze leczenie jest nie tylko trudniejsze i czasochłonne, ale też - na co zwracam uwagę osobom podnoszącym argument o kosztach takich badań - dużo droższe - argumentował.

- Dzisiaj 94% gimnazjalistów ma próchnicę, a ponad 60% wady postawy. I nie możemy dłużej zwlekać z objęciem dzieci szeroko zakrojonymi programami profilaktycznymi - podkreślił RPD.

Więcej w artykule: RPD: Deficyt opieki zdrowotnej nad dziećmi, mp.pl, 11.06.2010

Zobacz też: Wzrost ilości zaburzeń psychicznych u dzieci

Co drugie polskie dziecko ma problemy z mówieniem

Eksperci: grupą najbardziej dotkniętą ubóstwem są dzieci, onet.pl, 25.05.2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life