piątek, 27 maja 2011

Zmiana przepisów dotyczących pochówku

W czwartek Sejm uchwalił przepisy dotyczące pochówku dzieci zmarłych przed urodzeniem. Nowelizacja usuwa biurokratyczne przeszkody, jak np. konieczność urzędowej adnotacji o zarejestrowaniu zgonu.


Projekt uchwalonej nowelizacji powstał w komisji nadzwyczajnej "Przyjazne państwo". Pierwotnie miał zmienić Prawo o aktach stanu cywilnego, a zatem do aktu urodzenia martwego dziecka nie byłoby konieczne wpisywanie jego imion i płci.

Bez aktu urodzenia nie jest możliwe wydanie karty zgonu, zaś bez niej przeprowadzenie ceremonii pochówku może okazać się bardzo utrudnione. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych stanowi bowiem, że "jeden z egzemplarzy karty zgonu, zawierającej adnotację urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu, przedstawia się administracji cmentarza w celu pochowania zwłok".

W trakcie prac parlamentarnych, za radą MSWiA, znowelizowano nie Prawo o aktach stanu cywilnego, lecz Ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nowelą bez względu na czas trwania ciąży, w razie pochówku dziecka martwo urodzonego, nie będzie wymagana adnotacja urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu.

Zmianę ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych poparło 430 posłów. Dwóch było przeciw.


Źródło: Infowiara.pl opr. Fronda.pl, 27.05.2011

Zobacz też: Poronienie - informacje dla Ciebie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life