Polacy idą na Moskwę 1634.

Polska jest wyjątkowa pod tym względem. Nie tylko jako jedna z zaledwie kilku państw zdobyła Moskwę i Kreml. Jako jedna z dwóch najwięcej razy się na niego wyprawiała. Rosjanie pamiętają to do dziś, kolejne wypady Polaków na ich stolicę. Upamiętniają to w swoim święcie narodowym, które opowiada o wypędzeniu Polaków z Moskwy.

Tło historyczne:
Husaria wkracza do akcji, kiedy Polska jest na zakręcie, Po raz kolejny jest jedynym wyjściem z sytuacji. Polska i Litwa prowadzi ekspansję na wschód, wojna toczy się o ważna geopolitycznie „Bramę smoleńską”. Rosjanie mają własne plany, postanawiają wyprzedzić uderzenie Polaków.

Oblegają Smoleńsk. Król wyrusza na odsiecz, a wraz z nim chorągwie husarskie. Rzeczpospolita Obojga Narodów wyrusza na wojnę.

Polskie Imperium ma przewagę nad Moskwą. Bzdura? Ten odcinek udowadnia, że Rzeczpospolita Obojga Narodów w tym momencie historii była mocarstwem.

Ogniem i Mieczem to jedynie opowieść, edukacja historyczna jednak potwierdza wielkość husarii. Bagiński nie ujął tego dostatecznie dobrze w swojej animacji o historii naszego kraju.

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl