Państwo Islamskie Katar. Historia w 11 Minut. [Państwa Świata]

Państwo, które ze względu na bogactwa ropy naftowej, cieszy się bardzo wysokim standardem życia i ugruntowanym systemem usług socjalnych, tworząc prawdopodobnie najbogatsze społeczeństwo wśród tego co oferują państwa świata.

Kraj, zajmujący niewielki półwysep, był nieprzerwanie, ale rzadko zaludniony od czasów prehistorycznych. Po powstaniu islamu region ten stał się częścią islamskiego kalifatu. Język arabski jest językiem urzędowym, a większość Katarów mówi dialektem języka arabskiego podobnym do tego używanego w sąsiednich państwach.

Katar został pierwotnie zasiedlony przez koczowników Beduińskich z centralnej części Półwyspu Arabskiego. Obywatele Kataru stanowią jednak tylko niewielką część społeczeństwa kraju – około jedną piątą całej dzisiejszej populacji.

Dynamiczny wzrost gospodarczy rozpoczynający się w latach 70. XX w. Stworzył gospodarkę zależną od zagranicznych pracowników, pochodzących głównie z Pakistanu, Indii i Iranu – którzy obecnie są znacznie liczniejsi niż pierwotni obywatele.

Katar zajmuje nieznacznie mniejszy obszar niż stan Connecticut w USA, półwysep Katar mierzy około 160 km z północy na południe, oraz 80 km ze wschodu na zachód. Jego kształt w formie jest prostokątny. Graniczy z Arabią Saudyjską, gdzie półwysep łączy się z lądem. Leży na północny zachód od Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Bahrajn, jego sąsiad leży w odległości około 40 km na północny zachód od Kataru.

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl