Państwa Katalonia i Hiszpania w Pigułce. [Państwa Świata]

Katatalonia i Hiszpania to państwa, które tworzą jeden kraj. Katalonia należy do 10 narodów, które w Europie chcą uzyskać niepodległość. Hiszpanie nie chcą im jej dać. Iberia w takiej formie jak ją znamy może niedługo zniknąć, a Catalunya wejdzie w skład nowych państw, jeżeli państwa świata ją uznają.

Wielu Katalończyków nie uważa się za Hiszpanię. Historia znana Hiszpanom odtwarza siedem wieków heroicznej rekonkwisty Iberii z rąk Maurów. Madryt uznaje to za oficjalną wersję.

Opowieść ta jednak znacznie pomija dokonania Basków, Portugalczyków czy Katalończyków i przez wiele dekad fałszywie odmawiała niektórym z nich prawa do własnej państwowości.

Wyidealizowana historia Hiszpanii, odmawiająca Katalonii niezależności jest niestety wciąż częścią psychiki wielu Hiszpanów.

Poznajmy, co kryje się za powiedzeniem „Katalonia nigdy nie istniała” i czym była Korona Aragonii?

Mimo niewielkiego wsparcia cały świat zna Barcelonę, a Katalończycy, wielokrotnie w historii uczynili swój dom najbogatszym regionem Hiszpanii. Pomiędzy 1960 i 1975 rokiem prawie dwa miliony Hiszpanów przyjechało tu za chlebem.

Popularyzacja FC Barcelona i Costa Brava doprowadziła do rozkwitu turystyki i odkrycia Katalonii przez Europejczyków.

Po śmierci generała Franco i przywróceniu monarchii parlamentarnej statut Katalonii zostaje przywrócony, a w 1980 roku odbywają się wolne wybory do autonomicznego parlamentu Katalonii.

Hiszpania wakacje to najczęstsza destynacja, którą wybieramy.

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl