GROZNY – Czeczeński Tygrys Putina 2015 Lektor PL FILM DOKUMENTALNY

🔷Tytuł Filmu: Grozny. Czeczeński Tygrys Putina
🔷Gatunek Filmu: Dokumentalny
🔷Kraj Produkcji: Polska
🔷Data Premiery: 2015
🔷Czas Trwania Filmu: 51 min
🔷Zdjęcia: Walentyn Bodrow
🔷Dźwięk: Siergiej Rożkow
🔷Montaż: Grzegorz Rybak
🔷Kierownictwo Produkcji: Bartłomiej Kłębowski / Ryszard Urbaniak
🔷Produkcja: Telewizja Polska [TVP]
🔷Scenariusz: Barbara Włodarczyk
🔷Reżyseria: Barbara Włodarczyk

🔘Kolejna odsłona wspaniałego dokumentu w reżyserii Barbary Włodarczyk

Każdy, kto odwiedza dziś Czeczenię, przeżywa szok. Jej stolica, Grozny, która w 2003 roku uznana była przez UNESCO za najbardziej zniszczone miasto na Ziemi – dziś miejscami przypomina Dubaj. Wizytówką Groznego stały się szklane wieżowce (w jednym z nich zafundowano apartament G. Depardieu) i największy meczet w Europie. A wszystko dzięki temu, że Moskwa daje Czeczenii miliardowe dotacje i wspiera namaszczonego przez Putina przywódcę Ramzana Kadyrowa, który rządzi twardą ręka. W zamian zyskuje pokój i wiernego sojusznika. Jeśli trzeba umrzeć za Rosję, to jesteśmy gotowi, mówi Ramzan Kadyrow. O wyjściu z Federacji Rosyjskiej, o co toczyła się wojna w latach 90. , nawet nie wspomina. Czeczenia to państwo w państwie. Republika rządzi się swoimi prawami, które ustanawia sam Ramzan Kadyrow. Wolno mu więcej niż innym przywódcom regionów. Nawet lekceważyć konstytucję. Promuje np. wielożeństwo.

Film przedstawia nowe nieznane oblicze Czeczenii, codzienne życie, obyczaje (mieszankę szariatu z dataem, czyli prawem zwyczajowym), problemy, a także rolę i pozycję Kadyrowa namaszczonego przez Putina.

Autorka dociera m.in.: do notabla, który ma dwie żony i wcale się z tym nie kryje, choć poligamia jest w Federacji Rosyjskiej zabroniona, do chłopaka, który pół roku spędził w Państwie Islamskim, do szkoły, w której dzieci śpiewają o Kadyrowie i którego nazywają Słońcem.

Film wzbogacony jest cytatami Ramzana, który zabiera głos na każdy temat. [TVP]

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl