KOREA – Tajemnice Strefy Zdemilitaryzowanej 2017 Lektor PL FILM DOKUMENTALNY

🔷Tytuł Filmu: Inside the DMZ: A Journey into the No-Man’s-Land on the Korean Peninsusla / Korea – tajemnice strefy zdemilitaryzowanej
🔷Gatunek Filmu: Dokumentalny
🔷Kraj Produkcji: Francja
🔷Data Premiery: 2017
🔷Czas Trwania Filmu: 49 min
🔷Montaż: Delphine Garel
🔷Scenariusz: Michel Noll
🔷Reżyseria: Jeong Gyoung-youl

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana została utworzona w 1953 roku na granicy między Koreą Północną i Południową. DMZ dzieli Półwysep Koreański pasem, który rozciąga się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km. Wyznaczenie strefy ostatecznie przypieczętowało podział Korei na dwa państwa. DMZ ma służyć ograniczaniu fizycznego i wzrokowego kontaktu zwaśnionych stron, by niwelować incydenty i prowokacje.

DMZ, czyli Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana, dzieli obie Koree. Powstała w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżom. To pas rozciągający się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km. Do tej pory żadna ekipa filmowa nie otrzymała pozwolenia, by przebywać w tym miejscu. Oficjalnie rolą DMZ jest zapobieganie niekontrolowanemu wznowieniu konfliktu zbrojnego między Korę Północną i Południową. Dziennikarze i naukowcy odkryli tu kilometrowe tunele zbudowane w skałach, którymi przedostają się szpiedzy z komunistycznego państwa. Obok konstrukcji znajdują się baraki – to w nich udzielana jest pomoc medyczna żołnierzom pracującym jako strażnicy w wieżach obserwacyjnych. Nieco dalej napotkać można masowe groby, pozostałość wojny koreańskiej, porzucony na pustkowiu pałac królewski oraz rezerwat flory i fauny, odgrodzony wysokim płotem i drutami kolczastymi. Paradoksalnie w zdemilitaryzowanej przestrzeni zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejszą broń masowego rażenia.

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl