Tomasz A Kempis: O naśladowaniu Chrystusa. Część 6.

Na YouTube jest kilka wersji „O naśladowaniu Chrystusa”. Ta książka to wyzwanie, bo nie da się jej przeczytać jak „jakiejkolwiek” książki (nawet religijnej). Rozważamy w niej znaczenie treści, a czasem pojedynczych zdań, zamiast biec z punktu A do punktu B. Będę się starał zatem udolnie lub mniej udolnie wprowadzić państwa w rozważania tego wspaniałego dzieła, by się całym sercem zanurzuć w falach nieprzemijającej mądrości Bożej i uczyć jak być wiernym uczniem naszego Pana i Mistrza Jezusa Chrystusa.

O naśladowaniu Chrystusa (łac. De imitatione Christi), Tomasza A Kempis jest arcydziełem literatury ascetycznej. „O naśladowaniu Chrystusa” stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych (po Biblii) dzieł chrześcijańskich. Popularność zdobyła nie tylko wśród katolików, ale również wśród protestantów, a nawet niechrześcijan. Pociągająca dla czytelników była m.in. forma dialogu ucznia z niewidzialnym Mistrzem, która często pojawia się na kartach dzieła.

Znanych jest 700 rękopisów tego dzieła, a przetłumaczono je na 95 języków. Fragmenty O naśladowaniu Chrystusa zostały zawarte w tekstach liturgii godzin w posoborowym brewiarzu.

Wśród czytelników dzieła można znaleźć świętych takich jak Franciszek Salezy, Ignacy Loyola, Karol Boromeusz, Josemaría Escrivá de Balaguer, Teresa z Lisieux, Jan XXIII, oraz błogosławionych i mistyków (np. Thomas Merton). Do lektury tej książki zachęcał listownie swoich przyjaciół Adam Mickiewicz, wspominali o niej w swojej prywatnej korespondencji Juliusz Słowacki, Cyprian K. Norwid i Jerzy Liebert. Wśród znanych czytelników można również znaleźć tak różne postacie jak Hammarskjölda, Pileckiego, Corneille’a, Żeromskiego, Leibniza czy Beethovena.

Jedna z bohaterek powieści Emancypantki B. Prusa również jest czytelniczką O naśladowaniu….

► Informacja dodatkowa (tylko dla bardzo zainteresowanych rozwojem kanału i produkcją nowych treści na kanale):
Wsparcie dla kanału „Ku Bogu” można udzielić:
– Poprzez patronite – https://patronite.pl/KuBogu
– Poprzez Paypal – https://www.paypal.me/KuBogu
– Poprzez tradycyjny przelew bankowy:
►►w Złotówkach (PLN); PL66 1940 1076 6365 9883 0000 0000, BIC: LLOABX0,
►► w Euro (EUR); IBAN: PT50 0035 0646 000163 003 0040; BIC: CGDIPTPL.

Jeśli brakuje państwu informacji o odbiorcy i adresie proszę o kontakt na KuBogu@gmail.com

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like