Przełom w nauce o czarnych dziurach

Czarne dziury powstają w wyniku działania ogromnej siły grawitacji, której podlegają cząsteczki wszelki rozmiarów, a nawet światło, dlatego nie jest w stanie z nich dotrzeć do nas nawet najmniejszy promień. Od lat czarne dziury budzą duże przerażenie, spotęgowane przez to, że do końca nie jesteśmy wstanie ich poznać, gdyż żadne z wynalezionych dotąd urządzeń nie jest w stanie dotrzeć do ich wnętrza i wysłać stamtąd jakiejkolwiek informacji lub wrócić z powrotem.

Nietypowe zjawisko

W lipcu 2018 roku, około 200 milionów lat świetlnych od kuli ziemskiej zaobserwowano nietypowe zjawisko, któremu nadano nazwę.. krowa. Monitorowano punkt na niebie, tlący się jasnym światłem, które to mogło być spowodowany efektem gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury. Najprawdopodobniej, światło to było zbiorowiskiem pozostałości po jasnej gwieździe, „spływającej” po krawędziach czarnej dziury do jej wnętrza. Zaobserwowany błysk był bardzo silny, lecz szybko zniknął. Jeśli podejrzenia naukowców okażą się słuszne, będzie to oznaczać, że byli oni świadkami szczególnego zjawiska, jakim jest moment ściśnięcia gwiazdy do mikroskopijnego obiektu, a więc uformowanie się czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej.

Początkowo naukowcy byli przekonani, że źródłem wspomnianego blasku jest gwiazda, jednak ta „gwiazda” zachowała się zupełnie inaczej niż inne, obserwowane dotychczas. Światło było 100 razy jaśniejsze, rozbłysło i zniknęło zdecydowanie szybciej, po 16 dniach nie było już żadnego śladu tego zdarzenia. Rozbłysk również był bardzo dynamiczny, jego źródło przeszło od braku aktywności do pełni świecenia w ciągu zaledwie kilku dni.

Czy potrafimy wyjaśnić to, co się stało?

Aby w pełni wyjaśnić to zjawisko, nie wystarczy sama jego obserwacja. Należy użyć wszystkiego, co mogłoby pomóc zdobyć informację o tym zjawisku, łącznie z falami radiowymi i promieniowaniem rentgenowskim. 200 milionów lat świetlnych to dla nas stosunkowo blisko, nie zaobserwowano dotychczas tego typu obiektu w tak bliskiej odległości od Ziemii.

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl