Sri lanka – podróż z biurem Logos Tour w bogatą kulturę Dalekiego Wschodu.

Położona na wyspie Cejlon Sri Lanka oddzielona jest od półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk oraz zatoką Mannar. Nazwa Sri Lanka zwana do 1972 roku Cejlonem, w sanskrycie oznacza ,,olśniewający kraj’’. Przyjęta nazwa stanowi uwspółcześnioną nazwę występującą w Ramajanie, w którym wyspa określana jest mianem Lanka. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić ten piękny zakątek świata, może liczyć na gościnność oraz życzliwość ze strony miejscowej ludności. Rozciągające się po horyzont plantacje herbaty, piaszczyste plaże na południu wyspy, czy imponujące budowle sakralne to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów.

Pinnawela – schronisko dla słoni

Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji znajdujących się na wyspie. Na terenie schroniska przebywa kilkadziesiąt słoni o różnym życiorysie. Na miejscu turyści mogą podziwiać te majestatyczne zwierzęta przebywające w warunkach zbliżonych do naturalnych. Zainteresowani będą mieli okazję towarzyszyć opiekunom w porze karmienia. Na miejscu na nieco zmęczonych podróżników czekają osłonięte wiaty, wewnątrz których można uchronić się przed upalnym słońcem oraz zrelaksować się w towarzystwie słoni.

Aukana – posąg Buddy

Na terenie Aukana znajduje się pochodzący z V wieku n.e. 13-metorwy posąg Buddy. Wzniesiony z  ogromnego granitowego bloku wita wszystkich przejezdnych.

W znajdującej się nieopodal miejscowości Mihintale, na szczycie góry wznosi się legendarna buddyjska świątynia. Na szczyt wzniesienia prowadzi 1840 kamiennych schodków. Po drodze napotkamy na mniejsze ścieżki i dróżki prowadzące do kolejnych ruin. Tymczasowe zboczenie z właściwej drogi może stać się okazją do zaczerpnięcia oddechu w urokliwych miejscach. Osoby, które zdecydują się na wymagające podejście, po dotarciu na szczyt mogą napawać się jedynym w swoim rodzaju widokiem na wyspę. Ponadto na niewielkim szczycie znajduje się ogromny pomnik białego Buddy oraz tradycyjna stupa.

Według podań na szczycie góry spotkali się buddyjski mnich Mahinda oraz Król Devanampiyatissa, który zapoczątkował buddyzm na wyspie. Więcej informacji o wycieczkach dostępnych jest na stronie https://logostour.pl/kraje/sri-lanka.

Sigiriya – majestatyczna Lwia Skała

Do Lwiej Skały prowadzi długa droga o czerwonej barwie. Wzdłuż niej ciągnie się niczym wstęga strumień, w którym żyją krokodyle. Na ponad 200 metrowej skale zostało wzniesione miasto. Jego założycielem był Król Kasyapa. Niestety miasto przetrwał zaledwie 18 lat. Na szczycie skały zbudowano okazałą twierdzę, do której była dostarczana woda. Ciekawostka jest, iż woda zasilała piękne baseny znajdujące się w mieście. Podążając w górę, będziemy mieli możliwość podziwiania dawnych malowideł kobiet. Niegdyś w mieście znajdowało się ich ponad 200, dziś jedynie około 20 przetrwało próbę czasu. Stało się tak za sprawą mnichów, którzy uznali malowidła za niemoralne i postanowili się ich pozbyć. Piękne naskalne malowidła przedstawiają półnagie kobiety podczas wykonywania codziennych czynności.

Słynną Lwią Skałę najlepiej oglądać z dołu. To właśnie z tej perspektywy wygląda niczym ogromny głaz zrzucony przez gigantów w połacie zieleni. Dopiero po tym powinniśmy podjąć trud towarzyszący wspinaczce na szczyt.

Kandy –  kulturalna stolica kraju

Kandy jest drugim co do wielkości miastem na Sri Lance. Między XIV, a XIX wiekiem Kandy było administracyjną stolicą kraju. Położone nad brzegiem jeziora i otoczone ze wszystkich stron zielonymi wzgórzami, przywodzi na myśl bajkową krainę wyjętą ze starożytnych podań. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest tak zwana Świątynia Zęba. Uważana jest, za jedną z największych świątyń buddyjskich, jakie wzniesiono na wyspie. Według legendy wewnątrz świątyni znajduje się prawdziwy ząb samego Buddy. Co prawda zęba nie można zobaczyć, jednakże dwa razy dziennie można znaleźć się w jego pobliżu. Jedyne, na co możemy liczyć to podziwianie pięknie zdobionej szkatuły, w której przechowywana jest relikwia. Osoby spragnione odpoczynku będą miały możliwość udać się do tradycyjnej manufaktury batiku i rozkoszować się możliwością poczynienia zakupów. Wieczorem na podróżujących czeka uczta z towarzyszeniem tancerzy prezentujących charakterystyczne dla tego rejonu tańce. Atrakcje turystyczne Sri Lankato nie tylko zwiedzanie starożytnych budowli, ale także czerpanie z bogatej kultury tego kraju, połączonej z odrobiną medytacji.

Sri Lanka to kraj pełen atrakcji. Niezwykle gościnni mieszkańcy z chęcią opowiadają o historii swojego kraju. Zdumiewająca fauna i flora mogą rozwijać się dzięki trosce lokalnych władz, które dbają o dziedzictwo swojego kraju. Miejsca kultu skłaniają do refleksji nad życiem. Pozwalają na wyciszenie się i przyniesienie tym samym ulgi zmęczonemu całoroczną racą umysłowi. Każdy, kto pragnie przeżyć niesamowitą przygodę, połączoną  z poznawaniem lokalnych tradycji powinien jeszcze dzisiaj rozważyć zakup wycieczki na położoną nad Oceanem Indyjskim malowniczą Sri Lankę.

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl