Drukarka 3D pomocna w walce o zdrowy i piękny uśmiech

Druk 3 D już dawno przestał służyć jedynie w takich branżach jak architektura, czy robotyka. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, którzy na zabiegi protetyczne byli zmuszeni czekać nawet wiele dni. W ramach standardowej opieki drukarka 3D ma pomóc pacjentom, którzy potrzebują szybkiej pomocy protetycznej. Drukarka 3D pomoże nie tylko podczas pracy przy protezie zębowej, ale również przy odtwarzaniu korony zęba, które obecnie wykonuje się w laboratorium techniki dentystycznej.

Do czego służy obecnie drukarka 3D w stomatologii?

Najczęściej gabinety dentystyczne wykorzystują drukarki 3D do projektowania prac dentystycznych, a także protetycznych. Modele trójwymiarowe znacznie lepiej niż zdjęcia rentgenowskie, czy modele komputerowe oddają etap pracy stomatologicznych. Dodatkowo pacjent może samodzielnie zobaczyć przyszłe efekty tych prac. Takie modele są również wyjątkowo przydatne dla samych stomatologów i przyspieszają wszystkie zabiegi. Niestety obecnie nie można wykonywać zębów w technice 3D, ponieważ żywice polimerowe, z których powstają takie wydruki są znacznie mniej trwałe od używanego przez gabinety stomatologiczne cyrkonu. Możliwe, że w przyszłości drukarki 3D będą w stanie wykonywać takie wydruki, co jeszcze bardziej przyspieszy prace stomatologiczne.

Obecnie w Polsce w posiadaniu takiej drukarki 3D jest Gabinet Dentysta. Gliwice mogą więc pochwalić się nowoczesnym gabinetem dentystycznym, oferującym pacjentom wgląd w trójwymiarowy model przyszłej protezy.

Jak działa druk 3D w stomatologii?

Przed wykonaniem drukarki 3D pacjent ma wykonywany skan jamy ustnej, następnie skan jest obrabiany tak, by drukarka 3D mogła go wydrukować. Ogromnym postępem w protetyce jest fakt, że taki model 3D można przymierzać, również wirtualnie, co zmniejsza ilość ewentualnych poprawek praktycznie do minimum. Skany są wyjątkowo dokładne, dzięki czemu stomatolog wie jak dobrać odpowiedni model do kształtu zębów pacjenta. Model można również ulepszać, zmniejszać i zwiększać zęby, a także modyfikować ich kształt. Model drukuje się z pomocą bio-żywicy, by później pokryć ją polimerem stomatologicznym, mającym na celu jak najdokładniejsze oddanie późniejszego rzeczywistego już modelu protetycznego.

Dentysta Gliwice poleca takie rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które chcą  zmniejszyć ilość poprawek w implantach lub protezach do minimum, a także szukają profesjonalnego doboru protezy do kształtu zębów oraz zgryzu. Technologia 3D okazuje się być przyszłością dla wielu gabinetów stomatologicznych.

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl