Tomasz A Kempis: O naśladowaniu Chrystusa. Część 11.

Jeśli chcesz aby te lub podobne treści były kontynuowane rozważ proszę wsparcie kanału/jego twórcy (linki do wsparcia znajdują się na głównej stronie kanału oraz w opisie poniżej) oraz polecaj te filmy gdzie możesz aby dotarły do jak największej ilości osób:

►►https://patronite.pl/Ku_Bogu
►►https://www.paypal.me/KuBoguPL
►►tradycyjny przelew:
dla Fundacja „ku Bogu”
Idzikowice 23K
46-113 Wilków
NIP: 7521459851
REGON: 383925907

►w Złotówkach (PLN); PL26 1050 1504 1000 0090 8066 0716,
►w Euro (EUR); IBAN: PL04 1050 1504 1000 0090 8066 0724;

►►Zbieramy także na drugą stację roboczą do obróbki materiałów video i renderingu:

https://zrzutka.pl/mzbgr2

Mniej więcej jesteśmy w 40% do osiągnięcia celu.
Dziękujemy wszystkim rozumiejącym potrzeby twórców nie tylko za materialne wsparcie, ale i modlitwy w naszych intencjach.
————————————–
Na YouTube jest kilka wersji „O naśladowaniu Chrystusa”. Ta książka to wyzwanie, bo nie da się jej przeczytać jak „jakiejkolwiek” książki (nawet religijnej). Rozważamy w niej znaczenie treści, a czasem pojedynczych zdań, zamiast biec z punktu A do punktu B. Będę się starał zatem udolnie lub mniej udolnie wprowadzić państwa w rozważania tego wspaniałego dzieła, by się całym sercem zanurzuć w falach nieprzemijającej mądrości Bożej i uczyć jak być wiernym uczniem naszego Pana i Mistrza Jezusa Chrystusa.

O naśladowaniu Chrystusa (łac. De imitatione Christi), Tomasza A Kempis jest arcydziełem literatury ascetycznej. „O naśladowaniu Chrystusa” stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych (po Biblii) dzieł chrześcijańskich. Popularność zdobyła nie tylko wśród katolików, ale również wśród protestantów, a nawet niechrześcijan. Pociągająca dla czytelników była m.in. forma dialogu ucznia z niewidzialnym Mistrzem, która często pojawia się na kartach dzieła.

Znanych jest 700 rękopisów tego dzieła, a przetłumaczono je na 95 języków. Fragmenty O naśladowaniu Chrystusa zostały zawarte w tekstach liturgii godzin w posoborowym brewiarzu.

Wśród czytelników dzieła można znaleźć świętych takich jak Franciszek Salezy, Ignacy Loyola, Karol Boromeusz, Josemaría Escrivá de Balaguer, Teresa z Lisieux, Jan XXIII, oraz błogosławionych i mistyków (np. Thomas Merton). Do lektury tej książki zachęcał listownie swoich przyjaciół Adam Mickiewicz, wspominali o niej w swojej prywatnej korespondencji Juliusz Słowacki, Cyprian K. Norwid i Jerzy Liebert. Wśród znanych czytelników można również znaleźć tak różne postacie jak Hammarskjölda, Pileckiego, Corneille’a, Żeromskiego, Leibniza czy Beethovena.

Jedna z bohaterek powieści Emancypantki B. Prusa również jest czytelniczką O naśladowaniu….

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Inne Polecane przez PRO-life.org.pl