O owadzie

Z pluskwą domową (łóżkową) nie mamy raczej dobrych skojarzeń. Owad ten jest niewielkich rozmiarów pasożytem, żywiącym się ludzką krwią. Wyglądem przypominają pestki jabłek. Nie posiadają skrzydeł oraz nie skaczą. Mają ciemnobrązowy kolor, więc nie wyróżniają się i są niewidoczne. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca, a ich aktywność jest widoczna nocą. Wtedy atakują swoje ofiary podczas snu.

Składają do pięciuset jaj, przypominających kryształki soli. Dorosłość osiągają w dwa miesiące i od razu mogą się dalej rozmnażać. Duże inwazje potrafią zająć każdy zakamarek – nawet gniazdka elektryczne. Owady te przypisywane były miejscom zaniedbanym, biednym. Jednak te skojarzenia nie są regułą.

Ich obecność rozpoznać można po zapachu rozkładających się malin. Istotne są również zaczerwienione ślady po ich ugryzieniach. Warto często przeglądać łóżka, które są głównymi siedliskami tych insektów. 

Jak i kiedy pluskwy domowe atakują?

Dzięki temu, że insekty nie są widoczne, atakować mogą w różnych miejscach, głównie publicznych. Również nowo zakupione meble mogą w sobie ukrywać te niechciane owady. Na pewno nie powinno się kupować mebli używanych oraz tych tapicerowanych. Jedna niezauważona pluskwa domowa potrafi się rozmnażać w ukryciu. Pluskwy to także niechciane pamiątki z wakacji, przyczepione do bagażów – z tym problemem borykają się również hotele.

W blokach zawsze znajdą się lokatorzy, którzy nie dbają o swoje mieszkania. W takich zaniedbanych pomieszczeniach zaczną pojawiać się pluskwy domowe. Przez to insekty mogą przemieszczać się i atakować również inne mieszkania. Należy taki problem niezwłocznie zgłosić służbom i popytać innych sąsiadów, czy oni również mają w swoich mieszkaniach te nieznośne owady. Jeśli tak, warto zastosować dezynsekcję na większą skalę. Wtedy na pewno pluskwa domowa nie przetrwa i nie zacznie rozmnażać się na nowo.

Walka z pluskwą domową

Cieplejsze zimy sprzyjają rozwojowi tych insektów. Przez to z każdym rokiem odnotowuje się coraz większe inwazje pluskwy domowej. Migracje ludzi sprzyjają przemieszczaniu się tych owadów do nowych miejsc. Aby zwalczyć te niechciane owady, należy się zgłosić do firm dezynsekcyjnych. Przed dezynsekcją warto odsłonić wszelkie zakamarki, na przykład zdemontować listwy podłogowe, aby środki owadobójcze dotarły wszędzie tam, gdzie to konieczne. Problem z pluskwą domową zniknie, jednak warto profilaktycznie dbać później o czystość mieszkania, korzystając z profesjonalnych preparatów. Są to spreje, myjki parowe (wytwarzające wysoką temperaturę). Dzięki takiemu zapobieganiu nawrót pluskwy domowej nie będzie już możliwy.

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like