Koniczyna biała – właściwości lecznicze.

Zanim zaczniemy masowo wypielać koniczynę białą z naszych ogródków, zapoznajmy się z jej szerokim zastosowaniem w medycynie alternatywnej. Kwiaty koniczyny białej znajdują zastosowanie w mieszankach ziołowych o działaniu przeciwreumatycznym. Napary stosuje się również w przeziębieniach na przykład do inhalacji.  Kwiaty koniczyny białej sprawdzają się w infekcjach dróg rodnych u kobiet, napar przygotowany z ich dodatkiem stosuje się do podmywania. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź https://mieszkajtrendy.pl/

Koniczyna biała – uprawa.

Uprawa koniczyny białej nie jest trudna, ponieważ, jak już wiemy, roślina ta bardzo dobrze przystosowuje się nawet do bardzo trudnych warunków. Jeśli jednak chcemy, aby było jej dużo i przetrwała kilka kolejnych lat, powinniśmy nieco zaangażować się w jej uprawę.

W pierwszej kolejności, musimy zdobyć nasiona. Powinniśmy upewnić się, że są to nasiona dobrej jakości, bez domieszki nasion chwastów i innych roślin, a także bez zanieczyszczeń. Niektórzy hodowcy zalecają przed siewem zaprawienie nasion preparatem grzybobójczym lub specjalną zaprawą nasienną T. Kolejną radą od doświadczonych siewców jest dodanie nitraginy, która spowoduje, że nasza koniczyna będzie z łatwością wiązać azot z powietrza.

Koniczynę białą wysiewamy od marca do sierpnia. Są w zasadzie trzy metody siewu koniczyny białej. Można ją wysać w zboża, jest to jednak dobra opcja tylko, gdy powietrze jest bardzo wilgotne na przykład po intensywnych opadach deszczu.Więcej na ten temat –> https://abcrozwoju.pl/

Można również zdecydować się na siew tzw. jednoczesny łączny, czyli taki, podczas którego wysiewa się nasiona koniczyny oraz nasiona rośliny ochronnej. Jest to jednak niezbyt efektywna metoda z uwagi na fakt, że nasiona umieszczane są zbyt głęboko w glebie, co nie sprzyja, za czasem nawet uniemożliwia ich prawidłowy wzrost.

Najczęściej polecaną ze względu na wysoką efektywność metodą wysiewu jest siew jednoczesny-rozdzielny, podczas którego wysiewa się nasiona rośliny ochronnej w rzędach w odstępie 20 cm i na głębokość od 3 do 4 cm. Nasiona koniczyny wysiewa się pomiędzy rzędami z rośliną ochronną na głębokość od 1 do 1,5 cm.

Koniczyna biała to roślina niesamowita – przez jednych uznawana za zwykły chwast, przez innych natomiast za zioło lecznicze, a jeszcze inni traktują ją jako ważne i potrzebne źródło pożywienia dla zwierząt hodowlanych. Jaka jest prawda? Dowody mówią same za siebie. Najbardziej przekonuje cena za kilogram nasion, która nie jest wcale niska! Jednak w kontekście bardzo szerokiego zastosowania rośliny, jej leczniczych właściwości i wartości odżywczych, cena wydaje się całkowicie adekwatna.

Jeśli zatem spotkamy na swoim trawniku koniczynę białą, zamiast zabierać się za jej wyrywanie, powinniśmy o nią zadbać, ponieważ jest to bardzo pożyteczna roślina!

 Artykuł powstał we współpracy z https://pastelowydom.pl/

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like