Kiedy udać się do podologa? Czym zajmuje się ten specajlista?

Podologia to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się leczeniem i pielęgnacją stóp oraz różnorodnych schorzeń w obrębie tej części ciała. Kiedy należy umówić się na wizytę do podologa? Kto powinien skorzystać z pomocy tego typu? Czym zajmuje się podolog? Jakie dolegliwości leczy specjalista i w czym nam pomoże?

Podolog – pomoc w leczeniu chorób stóp

Podolog Bydgoszcz zajmuje się badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości, jakie dotykają kończyny dolne. Ma on za zadanie rozpoznać zmiany, zbadać przyczynę ich wystąpienia oraz prowadzić działania profilaktyczne i lecznicze. Warto podkreślić, że problemy stóp dotyczą głównie sportowców, osób starszych i chorych na cukrzycę, jednakże odwiedzić podologa powinien każdy, kto zauważy niepokojące zmiany na stopach. Pomoc otrzymamy także wtedy, gdy zależy nam na profesjonalnej pielęgnacji i uzyskaniu informacji o tym, jak dbać o stopy każdego dnia. 

Specjalista w tej dziedzinie przeprowadza między innymi:

  • terapię podologiczną skóry – usuwanie kurzajek, zrogowaceń, odcisków,
  • terapię podologiczną paznokci – leczenie grzybicy, rekonstrukcja płytki, oczyszczanie paznokci po urazach, leczenie stanów zapalnych podczas wrastania paznokcia,
  • pielęgnację stóp cukrzycowych,
  • zabiegi pielęgnacyjne typu pedicure podologiczny,
  • inne zabiebi (np. nadpotliwość, taping, jonofreza).

Kto powinien odwiedzić podologa?

Do podologa powinniśmy udać się wtedy, gdy zauważymy niepokojące zmiany na stopach lub odczuwamy ból i mamy trudności z chodzeniem. Podolog Bydgoszcz przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad i badania, które pozwolą wykryć przyczyny takiego stanu rzeczy. Pomoc otrzymamy w przypadku walki z suchą i pękającą skórą na piętach, czy też z wrastającymi paznokciami. W ostatnim przypadku zazwyczaj zakłada się specjalną klamrę na paznokieć, która niweluje ryzyko ponownego wrastania. Bardzo często u podologa zjawiają się sportowcy, którzy mają problem ze zrogowaceniami przez przeciążenia na podeszwach stóp. Specjalista zajmuje się leczeniem brodawek, grzybicy, odcisków, modzeli i wszelkich innych dolegliwości dotyczących zmian na stopach. 

 Wizyta w gabinecie podologicznym

Warto pamiętać o tym, żeby nie odkładać umówienia się na wizytę. Nie musimy się wstydzić swoich stóp, gdyż specjalista ma do czynienia z różnorodnymi chorobami i z pewnością zadba o nasz komfort. Niestety w dzisiejszych czasach spora grupa osób nadal boi się takich wizyt, co z kolei może wiązać się z dalszymi przykrymi zmianami na stopach. Aby uniknąć poważnych schorzeń, zadbajmy o szybką wizytę i odpowiednią pielęgnację. 

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like