Do refluksu dochodzi, kiedy treść pokarmowa obecna w żołądku cofa się do przełyku. Jest to spowodowane zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku, którego fizjologiczna funkcja polega na zabezpieczeniu przed powrotem pokarmu. Przejawia się to pieczeniem w okolicach mostka i w jamie ustnej, czasami towarzyszą temu promieniujące bóle szyi. Przeważnie można to zaobserwować po obfitym posiłku albo podczas przebywania w pozycji leżącej. Zgaga jest nieprzyjemnym i uciążliwym schorzeniem, jednak można znacznie złagodzić jej objawy.

Pomoc w przypadku refluksu:

Zgaga jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, który powoduje duży dyskomfort i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Istnieje wiele sposobów na to, żeby się z nią uporać – zasięgnięcie porady specjalisty jest jednym z nich. Doświadczony lekarz, którego można znaleźć między innymi w klinice Innova-Med może skutecznie pomóc w problemie z refluksem. Innym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych – unikanie słodyczy, rezygnacja z alkoholu i ostrych przypraw oraz uwzględnienie w swoim planie dnia regularnych posiłków. Wszystko to wymaga niewielkiego wysiłku, a może pomóc w walce z piekącym problemem. Dodatkowo w łagodzeniu dolegliwości świetnie sprawdzają się zioła, które stosowane są w leczeniu wielu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym.

Jakie zioła pomogą przy problemach z refluksem?

Zioła działają jak osłonka, która chroni błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy przed szkodliwym działaniem kwasu solnego. Podczas problemów z powracającą zgagą można skorzystać z:

  • siemienia lnianego:

Nasiona lnu zawierają w sobie oleje, które są bardzo przydatne ze względu na działanie ochronne, przeciwzapalne i odżywcze. Zawierają też duże ilości błonnika, który reguluje pracę jelit i ułatwia wydalanie niestrawionych resztek pokarmu. Używane nie tylko podczas refluksu, ale również innych problemów żołądkowych, takich jak np. wrzody. Ze względu na działanie osłonowe, często wykorzystywane jako zabezpieczenie przed kwasami wydostającymi się z żołądka do przełyku. Po namoczeniu w wodzie nasiona pęcznieją i tworzą żelową masę, która delikatnie pokrywa błonę śluzową. 

  • prawoślazu lekarskiego:

Pomocny w leczeniu refluksu jest jego korzeń bogaty w składniki mineralne, oleje i pektyny. Zawiera też śluz, który w tym przypadku odgrywa kluczową rolę. Po jego wypiciu zabezpiecza błonę śluzową przełyku i żołądka bardzo szczelną warstwą, dzięki czemu kwasy nie mogą jej podrażniać, co znacznie łagodzi nieprzyjemne objawy towarzyszące zgadze. Należy spożywać go w formie wcześniej przygotowanego wywaru, ponieważ tylko wtedy może wykazać swoje łagodzące właściwości.

  • rumianku: 

Stosowany w postaci naparu, świetnie sprawdza się w różnego rodzaju problemach z układem pokarmowym. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwskurczowo, ma również właściwości bakteriobójcze. Działa on nieco inaczej od poprzednich, ponieważ bezpośrednio wpływa na zmniejszenie wydzielania soków trawiennych. Ma też zdolności regenerujące i przyspiesza odbudowywanie uszkodzonej przez kwas solny błony śluzowej. 

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like