Green plants in pots in open door to balcony with small stylish table and pouf, real photo

Niewielka przestrzeń wymaga odpowiedniej kreatywności podczas jej aranżacji. Tak jest również w przypadku małych balkonów. Duża różnorodność dostępnych mebli sprawia, że współcześnie łatwo jest urządzić przestrzeń tak, aby była funkcjonalna i wyróżniała się ciekawym designem. Niektóre z mebli balkonowych mają wiele zastosowań, co pomaga w oszczędzeniu przestrzeni. Dobór akcesoriów na balkon powinien być przemyślany – odpowiednio zagospodarowane miejsce sprawi, że chętnie będziemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Jakie meble balkonowe wybrać?

Różne modele mebli balkonowych

Podstawowymi elementami, które wchodzą w skład większości wyposażenia balkonów, są stoliki na balkon i krzesła balkonowe. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, najpewniej uda nam się wygospodarować miejsce na dwa lub trzy krzesła balkonowe w towarzystwie jednego stolika. Nie powinniśmy decydować się na zbyt wiele mebli, ponieważ na zatłoczonym balkonie trudniej będzie się poruszać.

Zarówno stoliki balkonowe, jak i krzesła mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, rattanu, wikliny, tworzyw sztucznych czy metalu. Ważne, aby były one odporne na działanie czynników atmosferycznych (m.in. deszczu, promieniowania słonecznego).

Zestawy mebli balkonowych mogą zostać uzupełnione innymi akcesoriami, jednak one wymagają zdecydowanie większej ilości miejsca. Mowa tu między innymi o huśtawkach czy hamakach. Najlepiej wybrać tylko te elementy wyposażenia, z których będziemy faktycznie korzystać. Zawsze możemy także zdecydować się na stoliki składane oraz modułowe krzesła balkonowe. W razie potrzeby złożymy je, co ułatwi również ich przechowywanie w okresie jesienno-zimowym.

Oprócz składanych mebli możemy wykorzystać inne triki aranżacyjne, które pomogą w funkcjonalnym wyposażeniu niewielkich balkonów. Jednym z nich jest wybranie stolika z okrągłym blatem. Wbrew pozorom zajmuje on mniej miejsca niż modele z prostokątnymi blatami, a dodatkowo nie ma kantów, o które łatwo się uderzyć na niewielkiej przestrzeni.

Kolejnym pomysłem jest odpowiednie zagospodarowanie powierzchni pionowych. Dla przykładu balustrada może posłużyć jako miejsce do zawieszania składanych mebli. Wówczas balkon będzie mógł być w pełni wykorzystywany do innych funkcji, np. suszenia prania na rozkładanej suszarce.

Dodatkowo na ścianach okalających balkon mogą zawisnąć półki – zarówno jako element praktyczny, jak i dekoracyjny.

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like