Pasjans klasyczny, to standardowy rodzaj gry karcianej – pasjans (z fr. – patience). W dzisiejszych czasach, ta zabawa rozwinęła się tak bardzo, że mamy setki różnych rodzajów pasjansa. W tym artykule jednak, skupimy się na klasycznej wersji. Jak zabrać się do układania pasjansa? Skąd pochodzi ta gra? Kto zajmował się tym w przeszłości? Czytaj dalej.

Pasjans klasyczny – jak grać, by wygrać?

Pasjans klasyczny nie jest tak łatwą grą, jaką się wydaje. Mimo to, jest to jedna z najbardziej popularnych gier karcianych na świecie. Do zabawy potrzebny jest tylko jeden gracz, więc jest to wspaniała opcja dla samotników, na długie nudne wieczory (i nie tylko). Zaczynamy od rozłożenia kart na siedmiu stosach, gdzie każda wierzchnia karta musi być odkryta. Nad stosami znajdują się cztery pola bazowe. Tam będziemy układać karty w kolejności – od asa do króla. Czyli: as, dwójka, trójka, czwórka… itd. Mamy też resztę kart, 24 sztuki, tzw. stos rezerwowy. Tak więc, na pola bazowe kładziemy karty z tych siedmiu stosów. Jednak kartę można położyć na drugiej, jedynie, jeśli jest o jedno oczko wyższa, i ma odmienny kolor (bez różnicy, pik czy trefl, zawsze jest to czarny). Są to główne zasady gry.Juliette Récamier

Pasjans klasyczny – miejsce narodzin pasjansa

Pasjans klasyczny zawdzięczamy Francji, gdzie zrodziła się ta gra. Jej historia jest intrygująca, gdyż pochodzą z tradycji wróżenia z kart. Pierwotnie, z obrazu, który tworzyły ułożone w pewien sposób karty, czytało się przyszłość. Jednak z czasem, ważniejsze stało się układanie tych kart, w określonym ładzie, tak, by istniał ich porządek. Według ścisłych reguł i zasad, kombinowanie i myślenie strategiczne, a także cierpliwość, zaczęły mieć główne znaczenie.  

Ludzie z pasją do pasjansa 

Pasjans, jak już mówiliśmy, zrodził się we Francji, był tam znany już w XVII wieku. Tam, gra ta wciągała regularnie między innymi Marię Antoninę Habsburżankę, lub Madame Juliette Récamier. Następnie, z upływem czasu, pasjans klasyczny zawitał również w Anglii. Na początku XIX wieku, niemal cała Europa znała już tę fascynującą grę, w tym Polska. Jednak początkowo, pasjans klasyczny był modny i najczęściej spotykany w dwóch środowiskach. Wśród dam dworskich, które nie znajdowały dla siebie lepszego zajęcia oraz więźniów – prawdopodobnie z podobnego powodu. Trzeba zatem przyznać, że zabawa idealnie nadaje się do zabicia nudy dla pojedynczej jednostki.  Kto więc pałał pasją do pasjansa? Ze znanych ludzi, był to np. Juliusz Słowacki, marszałek Józef Piłsudski, lub prezydent USA – Franklin Delano Roosevelt.

Pasjans klasyczny – jego dobroczynny wpływ 

Każdy, kto regularnie gra w pasjansa, może cieszyć się jego dobrym wpływem na umysł. Pasjans klasyczny to wspaniała metoda na relaks dla umysłu. Rozwija również myślenie analityczne, strategiczne oraz uważność. Pasjans klasyczny pomaga nam rozwijać koncentrację uwagi. Widać więc wyraźnie, że spędzanie w ten sposób czasu, to przyjemne z pożytecznym. Ogromną zaletą tej gry jest również ogólna dostępność. Potrzebujemy jedynie talii kart, lub komputera/smartfona, i odwiedzić stronę: https://pasjanseonline.com. Pozostaje więc nic innego, jak usiąść i spróbować swoich sił w układance karcianej, która rozwinie naszą koncentrację, wyciszy i zrelaksuje.

Fot: kirbyurner / https://www.flickr.com/photos/kirbyurner/3893620241

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like